Súhlasíme s tým, že s environmentálnou problematikou sa deti začínajú oboznamovať už v predškolskom veku v rámci predprimárneho vzdelávania v materských školách. Zároveň sa učia prejavovať vzťah a ochranárske postoje k prírodnému prostrediu a stvárniť ich. Rozprávajú pocity, zážitky a dojmy zo starostlivosti o prírodu a  učia sa prakticky uplatniť návyky starostlivosti o prírodu. Okrem profilácie rodinnej škôlky je naša SMŠ Včielka úzko profilovaná aj týmto smerom: SMŠ Včielka – udržateľný rozvoj je našou víziou.

NOVINKA 2020!

Okrem nášho interného enviromentálneho projektu s názvom POHĽAD DO BUDÚCNOSTI sme v roku 2020 pripravili pre deti EKO-centrá, ktoré sa nachádzajú v exteriéri – na našom školskom dvore. 


Hmatové centrum

Deti neustále spoznávajú svet okolo seba. Vďaka nášmu pocitovému chodníku použijú svoje zmysly na preskúmanie rôznych textúr a materiálov, ktoré sa nachádzajú v rozmanitej zbierke senzorických podnosov. Výhodou tohto mobilného chodníka je aj to, že ho vieme využiť vonku a pripraviť deťom zmyslovú prechádzku alebo aj vo vnútri, kde im pripravíme sedacie zastávky.


Pohybové centrum

 

Prirodzená radosť z pohybu v našej materskej škole nesmie chýbať.  Okrem fixných pomôcok pre pohyb ako sú šmýkalky, kolotoč, máme pre deti pripravené aj bežecké dráhy, preliezky, skákanie vo vreci, či skákanie gumy.


Bylinkové centrum

 

Našou prvou víziou, keď sme materskú školu zakladali bolo vytvoriť rodinné prostredie pre všetky deti a rodičov, ktorí si nás vyberú. Darí sa nám túto víziu napĺňať a preto sme sa rozhodli pokračovať v plnení ďalších snov. Jahôdky, či mrkva z vlastnej záhradky! Deťom sme vytvorili dva vyvýšené záhony. Jeden bylinkový a jeden zmiešaný. Deti si vďaka tomu majú možnosť uvedomiť význam pestovania pre človeka.

U nás nájdu deti záhradu chutí, záhradu vôní, záhradu poznávania a tiež relaxu.


Hudobné centrum

Príroda je bohatá na zvuky. My sme si vyrobil náš záhradný xylofón a zvon, na ktorom zvoníme keď ideme papať na našej záhrade, či ním privolávame detičky rozbehané a zaujaté do svojich aktivít. 


Vodné centrum

Zážitkové učenie. Kde je lepšie ho realizovať ako vo vode, ktorú deti milujú.  A keďže recyklovanie je u nás veľmi obľúbené a venujeme mu naozaj dostatok času – využili sme starý odkvap a urobili sme deťom vodnú atrakciu, ktorá zbiera dažďovú vodu. Stačilo kúpiť zopár lodiek… alebo vyrobiť si ich z papiera. 


Relaxačné centrum

Záhrada je našou pýchou.  Staráme sa o ňu maximálne, ako nám to umožňuje prevádzka našej školy, keďže fungujeme celoročne. Dbáme na to, aby pohyb nemali deti nikdy obmedzný a zároveň, aby ich bosé nôžky si užili chôdzu po trávniku čo najviac. Na záhrade sa relaxuje najlepšie. Detu sú aj bádateľmi, učiteľmi, záhradníkmi, no vždy majú priestor na relax. Celý náš dvor je jedným krásnym relaxačným centrom.