Vzdelávanie pre udržateľný rozvoj? 

Áno aj v materskej škole!

Predpokladom tohto vzdelávania je najmä to, aby sme deti viedli k tomu, aby si osvojili také spôsoby zmýšľania a rozhodovania, ktoré ich budú viesť k udržateľným krokom v ich živote. V tomto veku (2-6 rokov) sa zameriavame na pochopenie a vzájomné súvislosti v enviromentálnej sfére na lokálnej úrovni. Ekologicky šetrné prístupy uplatňujeme v týchto oblastiach:


VODA

S vodou hospodárime veľmi šetrne. Používame napríklad pákové batérie (nie kohútiky), ktoré skracujú dobu potrebnú k nastaveniu očakávanej teploty. Šetria asi 40% energií, ako aj vodu samotnú. V našej materskej škole máme WC nádržky, ktoré majú možnosti dvoch stupňov využitia – malé a veľké spláchnutie. Okrem toho na  našom dvore zachytávame dažďovú vodu do studne, ktorou následne polievame náš trávnik, rastlinky a záhony.


ELEKTRINA

Postupne sa snažíme znížiť spotrebu elektriny. Dbáme na správne vetranie, regulujeme teplotu pomocou termostatu. Máme úsporné žiarivky, spotrebiče vyťahujeme zo zásuviek, zakupujeme energeticky šetrnejšie spotrebiče a používame ich najmä s rozumom. 


ZELENÁ ADMINISTRATÍVA

Používame výhradne recyklovaný papier, tlačíme samozrejme obojstranne. Všetky „šmíraky“ posúvame ďalej deťom k maľovaniu, či personálu k poznámkam v práci. Recyklujeme aj tonery do tlačiarne.


TRIEDIME VŠETKO, ČO VIEME

Triedime papier, plast aj sklo. Recyklujeme aj zubné kefky vďaka spoločnosti CURAPROX. Od roku 2019 sme zaviedli v SMŠ recyklovateľný toaletný papier. Snažíme sa využívať maximálne hromadnú dopravu – enviromentálny šetrný spôsob dopravy. Znižujeme spotrebu materiálov a snažíme sa uprednostňovať drevené hračky. Posteľné, či uteráky máme od slovenských výrobcov, spĺňajú prísne kritéria a perieme si ich sami v SMŠ – opäť šetrne, pri 100% naplnení spotrebiča. 


SME EKOLOGICKÁ SÚKROMNÁ MATERSKÁ ŠKOLA S RODINNÝM A  ENVIROMENTÁLNYM VZDELÁVACIM PROGRAMOM.